ده روش برای بهتر نوشتن خاطرات سفر

اگه یک وبلاگ نویس سفر هستی ، احتمالا به عنوان یک نویسنده با یک پس زمینه روزنامه نگاری شروع کردی اما به عنوان یک مسافر بیشتر دنبال تجربه خودتی. شاید آموزش رسمی تواین زمینه ندیدی یا فرد با تجربه ای کنارت نبوده تا بهت مشاوره بده . دنیا همیشه نیاز به نویسندها و نوشته های خوب  داره تا بقیه مردم رو  ترغیب به خوندن کنن.

بنابراین امروز تصمیم گرفتم ۱۰ نکته که بهت کمک میکنه تا نوشتن در مورد سفر و وبلاگ نویسیتو بهتر کنه باهات به اشتراک بگذارم.ادامه متنو دنبال کن ، حتما در نوشتار و سبک نوشتنت تاثیر مثبت میزاره .

خوندن

اولین نکته که باید بدونی خوندنه . هر موقع که یه نویسنده جدید میپرسه چه کاری باید انجام بده تا نوشتهاش بهتر بشه اولین چیزی که بهش میگم اینه: بیشتر بخون! نوشته های خوب بخون و عمیقا درکشون کن ، خوندن نوشته های خوب باعث میشه تا با سبک نوشتار  سفرنامه ها اشنا بشی و بفهمی که چه چیزهایی رو باید بنویسی و چه چیزهایی رو نباید بنویسی.حتی بعد از یه مدت میتونی نوشته های عالی رو از خوب تشخیص بدی.حالا شروع به نوشتن کن،حتما شگقت زده میشی!!

نوشتن رو از روی علاقه انجام بده

وبلاگ نویسی سفر رو برای پول انجام نده . لطفا به این موضوع توجه کن،اکثر افراد موفق در جهان دلیل موفقیتشون اینه که کارشونو از روی عشق و علاقه انجام دادن.نوشتن از روی علاقه باعث میشه تا نوشتت به بهترین شکل ممکن دربیاد چون وقتی داری مینویسیش هیچ دغدغه ذهنی در مورد مسائل دیگه نداری و تمام تمرکزت روی نوشتته. تلاش کن اینقد نویسنده خوبی بشی که ویراستارای همه نشریات رویای نوشته های تو رو داشته باشن.بعدش خیلی راحت میتونی پول پارو کنی و از زندگی لذت ببری.

به نوشتن خطی وابسته نباش

نیازی به نوشتن داستان از ابتدا تا انتها نیست . گاهی اوقات این ساختار ایده آل داستان نیست.کافیه که فقط چند صحنه و پاراگراف از سفر رو  روی کاغذ بنویسی ،این کار باعث میشه تا لازم نباشه ساعت ها به این فکر کنی چجوری کل داستان رو بیان کنی. حالا میتونی به عقب برگردی و نگاه جامع تری به سفرت داشته باشی و اون چیزی که نوشتیو تغییر بدی و کنار هم بزاریش تا بفهمی که بهترین راه برای گفتن داستان چیه.

احساساتتو نقاشی کن

نویسنده های خوب همیشه با استعداد ترین ها نبودن اما همیشه احساساتشونو در قالب تصویر بیان میکردن.همیشه کتاب های با کیفیت  می خوندن و در موردش فکر میکردن تا به این درک برسن که چه چیزی این کتاب ها  رو فوق العاده شگفت انگیز کرده.اونا با این درک متولد نشدن، اما جاه طلبیشون برای نوشتن بهتر اونا رو به این درک رسونده. با دنبال کردن نویسندهای بیشتر به دنبال مشاوره و معرفی خودت به جامعه باش . خجالت نکش ! نوشتن در گوشه ای تو رو به سمت معرفی به جامعه نمیبره .

چیزی که به ذهنت میرسه فاش کن و بنویس

میتونی پشت لپ تاپ بشینی و ساعت ها به یک صفحه خالی word نگاه کنی و مطمئن نباشی چجوری یه داستانو شروع کنی اما یه ایمیل از دوستت میرسه که ازت میخواد در مورد سفرت بهش بگی و براش بنویسی  شروع میکنی به نوشتن ، یه جواب طولانی با داستان های جالب ، در مورد تجربه های سفرت و یه سری تحلیل  درباره فرهنگ اون منطقه مینویسی . فقط کافی یه کپی از ایمیلت بگیری و اونو تو صفحه خالی word بزاری و برای چند ساعت شروع کنی به نوشتن الان راه نوشتنتو پیدا کردی ، نیاز به یه تلنگر داشتی .

همه جنبه های داستان سرایی رو یادبگیر

دو نوع نوشتن در مورد سفر وجود داره . سفرنامه های تجاری و شخصی . برای سفرنامه های تجاری باید بخش های مختلف داستان یک جنبه درونی دانش خودت بدونی ، از راه هایی برای نوشتن که منجر به یک صحنه ، نمایشگاه و .. ونتیجه گیری میشه . برای سفرنامه شخصی نیازی به نتیجه گیری و معرفی اماکن مختلف نیست ففقط کافیه صحنه هایی از سفرت که باهاش خاطره داری ثبت کنی .

استرس نداشته باش

Ernest Heming Way  میگه “اولین پیش نویس از هر چیز افتضاحه”.

من نوشتم، نوشتم، نوشتم و دقیقا مطمئن نبودم چیو دارم مینویسم.اما نقطه نظر این کار چیه؟من حتی از خودم پرسیدم چرا دارم این کارو انجام میدم؟اما اینجاست که صبر و حوصله میاد و در نهایت بخشی از ابرها نور افتاب رو از آسمون به روی صفحه نمایش میچرخونه و نقطه پایان داستان رو می بینم.یاد گرفتن اینکه چجوری میشه یه  داستان رو به بهترین وجه بیان کرد مثل چیدن یه پازله ذره ذره اتفاق میفته.پس هیچ وقت استرس نداشته باش چون قرار نیست اولین نوشته هات افتضاح نباشن.

وقتی که پیش نویس آماده شد اونو با صدای بلند بخون

وفتی که پیش نویس اماده شد ترجیحا چاپش کن و با صدای بلند بخون .بهت کمک میتونه تا بهتر، صدای قطعه ها ، ترکیب غیرقابل قبول جملات و یا چرخش عبارات رو  بشنوی. این کار شبیه تمرین سخنرانان کنفراس ها و همایش هاست که قبل از برنامشون متن ارائشونو جلوی آینه بلند بلند میخونن تا موقع سخنرانی دچار مشکل نشن.در واقع خوندن پیش نویس با صدای بلند باعث میشه تا مشکلات متن رو عمیقا درک کنی و به راحتی بتونی رفعشون کنی.

همیشه روی نوشته هات یک چشم دیگه هم داشته باش !

در حالی که همه نویسنده ها اشتباه می کنن اما سخته که  اشتباهاتو بدون یک ویرایشگر مشخص کرد.ویراستار نقش خیلی مهمی داره ، اما لزوما نباید شخصی با آموزش رسمی باشه . استخدام یه ویراستار همیشه خوبه ولی میتونی از یه دوست بخوای که داستانتو بخونه .

در پایان یاد بگیر خودت ویرایش کنی

این جا خیلی از مردم اشتباه میکنن ، میخونن ، مینویسن ومنتشر میکنن . لازم نیست کارشناس ویرایش باشی  اما اگه چندتا اصل دنبال کنی خیلی زود راه طولانی رو طی میکنی.  اول متنو بنویس و ویرایشش کن و بعد از چند روز از اولین ویرایش این روندو تکرار کن. دستور العمل های دستوری زبان رو چاپ کن تا موقع ویرایش ازشون استفاده کنی .نوشتن یک شکل هنریه، نیاز به تمرین داره ؛پس داستان هایی بنویس که مردم دوست دارن بخونن

 

منبع:NOMADIC MATT

«
علیرضا
از زمان ورود به دانشگاه همیشه سردرگم بودم تا اینکه با واژه استارتاپ و کارآفرینی بیشتر از قبل آشنا شدم . از حس پوچی که داشتم نجات پیدا کردم و خوشحالم که به عنوان هم بنیانگذار استاپسی برای رسیدن به اهدافم سخت تلاش میکنم . به شدت به برنامه نویسی، سفر،عکاسی و کتاب های تاریخی علاقه مندم و اوقات فراغتم صرف این موارد میکنم .

ارسال دیدگاه